reklama

Čo sa deje mimo Gazy?

Za posledný týždeň bolo na územie Izraelu vypálených vyše 900 rakiet. Kým dopíšem tento článok, bude odpálených ďalších desať. V závislosti od toho, ako rýchlo čítate, teroristi z Gazy odpália smerom na Izrael ďalšie dve až štyri rakety.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

Predvčerom, osemnásteho novembra, hučali v Tel Avive sirény dvakrát. Na juhu to bolo stonásobne viac. To, že smerom na Izrael lietajú rakety, nie je žiadna novinka, to len média lietajúce rakety prezentujú ako niečo momentálne, výnimočné, čo predtým skrátka nebolo. Izraelčania z pohraničnej oblasti Gazy berú rakety lietajúce na ich domovy už ako rutinnú súčasť svojho života, a to približne 12 rokov. Ak hovoríme o rutine, tak to znie, samozrejme, dosť nadľahčene. Ale verte mi, v skutočnosti musí byť strašné žiť v takom ustavičnom strese. Veď pri poplachu majú na ukrytie pred blížiacou sa raketou približne 15 sekúnd. A rakety prinášajú smrť a skazu, toho sú si obyvatelia izraelského juhu vedomí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Izraelské deti utekajúce do krytu.

Obrázok prevzatý z http://www.ajc.org/

Pokiaľ v období mieru spadnú na južné izraelské mestá 3-4 rakety denne, nejde o nič výnimočné a život pokračuje ďalej. Momentálne je však interval sirén neúnosný, školy sa zatvorili a mnohé rodiny zvolili dočasný útek na sever krajiny.

Centrálna oblasť Izraela, nazývaná aj Guš Dan, v ktorej žije približne 3,2 milióna obyvateľov, sa donedávna považovala za absolútne bezpečnú oblasť. Posledných 5 sirén, však poukázalo na to, že aj táto husto osídlená oblasť je už vystavená nebezpečenstvu.

Na jednom blogu nazýva nemenovaný bloger desiatky mŕtvych v Gaze masakrom. Neviem, teda ako nazýva to, čo sa deje v Sýrii, kde denne zomrie priemerne 165 ľudí. Ďalej som sa dočítala, že izraelská armáda vôbec nedbá na palestínskych civilistov. Asi preto im z neznámeho dôvodu (ironicky povedané) pred každým útokom posiela smsky, vysiela upozornenia v rozhlase a zhadzuje letáky, podotýkam po arabsky, aby sa držali čo najďalej od aktivistov radikálneho hnutia. Neviem, ktorá armáda vo svete toto vôbec kedy urobila.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nie je mi známe do akej miery dbá na civilistov Hamas alebo Islamský džihád, o tom sme sa už v príspevku nedočítali. Všetky rakety vystrelené na územie Izraelu ohrozovali výhradne civilné obyvateľstvo, nehovoriac o tom, že 11 z vystrelených rakiet sa vrátilo späť na územie Gazy a ohrozilo vlastných občanov. Dve z týchto vrátených rakiet dopadli v oblasti Gush Etzion v blízkosti palestínskej dediny, takže priamo ohrozili samotných Palestínčanov.

http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4306818,00.html

Počas „sionistického vyhladzovania palestínskeho národa", o ktorom radi hovoria propalestínski aktivisti, Izrael používa zvláštnu stratégiu. Otvoril totiž špeciálny priechod Keren Šalom, cez ktorý denne prechádzajú kamióny s humanitárnou pomocou. Tieto zásielky platia aj Izraelčania zo svojich daní. Nepamätám si žiadne podobné „vyhladzovanie" národa.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Kamión s humanitárnou pomocou čakajúci na špeciálnom hraničnom priechode Kerem Šalom smerom do Gazy

Obrázok prevzatý z: http://en.wikipedia.org/wiki/Kerem_Shalom_border_crossing

Aj počas ostreľovania radikálnym islamským džihádom či Hamasom Izrael pokračuje na svojom území v liečení ľudí, ktorí prišli z Gazy, pretože niektoré liečebné procedúry na území Gazy nemocnice jednoducho neposkytujú, prípadne ľudia naň nemajú finančné prostriedky. V zdravotníckom stredisku Rambam liečia asi tucet takýchto pacientov, takisto aj v The Hadassah University Medical Center v Jeruzaleme či v Tal Shomer v zariadení Sheba Medical Center je niekoľko takýchto pacientov. V telavivskom Sourasky centre je v súčasnosti hospitalizovaných 50 pacientov z Gazy, samozrejme, za prítomnosti ich rodinných príslušníkov z Gazy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

http://www.jpost.com/Health/Article.aspx?id=292503

Cieľom tohto článku je poukázať na to, čo sa deje mimo Gazy. To, čo sa deje vnútri, je, žiaľ, len následkom šialeného ostreľovania, ktoré pretrváva roky. Niekto môže tvrdiť, že je to odpoveď na blokádu (1), ale čísla hovoria za všetko. Ostreľovanie začalo v roku 2001 a počet odpálených rakiet dosiahol vrchol v roku 2008. Až v dôsledku toho sa vytvorili plne kontrolované hranice, vďaka ktorým poklesol počet raketových útokov až o 77 %. Predstavte si, čo by sa stalo, keby Izrael prestal v tomto momente kontrolovať hranice.

Obrázok blogu

Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Palestinian_rocket_attacks_on_Israel#Effects

[1] „Během blokády se např. nemůžou do oblasti dopravovat základní potraviny, výrobní suroviny, posily či další vybavení, čímž jsou pozice nepřítele oslabovány."

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Blok%C3%A1da

Hranice z egyptskej strany sú otvorené od roku 2010, takže sa nedá hovoriť o úplnej blokáde.

Zdroj:

http://www.sme.sk/c/5411310/egypt-ponecha-hranice-s-pasmom-gazy-otvorene.html

Na záver by som len chcela podotknúť, že nič nie je čierne alebo biele. Nechcem tvrdiť, že Izrael je bez chyby a že všetci ľudia v Gaze sú teroristi. Situácia je veľmi smutná, pretože pri nej trpia najmä nevinní ľudia a jediným víťazom vo vojne je vždy iba smrť. Dbajme však na to, aby sa k nám nedostávali lži a klamstvá vyprodukované za účelom očierniť druhú stranu. Tzv. Pallywood je továrňou na takéto lži. Veď posúďte sami.

Diana Zsigova

Diana Zsigova

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som dobrovoľníčka v zvieracom útulku v Tel Avive a dobrovoľníčka v projekte pre seniorov preživších holokaust, inžinierka priestorového plánovania, Slovenka a vegetariánka. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu