Slovenský James Bond

Autor: Diana Zsigova | 24.1.2013 o 8:50 | (upravené 24.1.2013 o 20:52) Karma článku: 12,73 | Prečítané:  10948x

Čierne okuliare, čierny klobúk, vysoký golier, strieborný kufrík, oblek na mieru, drahé hodinky, perfektné auto a sexy kráska po boku. Tak nejako máme (vďaka kinematografii) v našich predstavách uložený obraz tajného agenta. Každý, kto sa čo i len trochu zaujíma o tajné služby, však vie, že agenti sú zväčša nenápadní, ovládajú perfektne niekoľko jazykov a predovšetkým sa nikdy nepriznávajú, že sú špióni. A už vôbec nie pred kamerami či verejnou televíziou.

Takže, ak berieme do úvahy tieto fakty, Matej Valuch musí byť, slušne povedané, buď veľmi insitný, alebo ide o veľmi nevydarený komediálny podvrh z dielne Iranwoodu. Pravdupovediac, nebolo by to prvýkrát, čo Irán cudzincov vo svojej krajine označil za agentov. Pri prehľade počtu dolapených tajných agentov CIA za posledné roky človek nadobúda pocit, že CIA je jedna veľmi neprofesionálna tajná služba, pozostávajúca z dementov, ktorí hneď pri prvom interview prezradia za koho kopú.

Aj keď si o CIA nerobím veľké ilúzie (svoju neprofesionalitu predviedla v posledných desaťročiach nespočetnekrát - výborný obraz o jej „profesionalite" podáva kniha Tima Weinera Dejiny CIA), prípad Valuch je aj na takúto škrípajúcu spravodajskú agentúru trochu silná káva.

Celé video aj bez znalosti jazyka pripomína detektívky z bývalého Sovietskeho zväzu či americký nemenovaný seriál, v ktorom súkromní detektívi odhaľovali neveru podozrivých partnerov. Po získaní prekladu (anglický preklad tu) človek nevie, či sa ma smiať na absurdnosti celého príbehu alebo plakať nad tým ako dokáže iránska tajná služba „geniálne a bravúrne" odhaliť každého špióna (aj blonďavého 25-ročného Slováka) a poukázať na to, ako sa CIA a celý vystrašený západ zúfalo snaží získať informácie o jadrovom programe, ale nedarí sa im to.

Otázne je, kde bola ich úžasná tajná služba, keď im v krajine začali vybuchovať objekty a záhadne umierať vedci.

http://www.theaustralian.com.au/news/world/a-second-iranian-nuclear-facility-has-exploded-as-diplomatic-tensions-rise-between-the-west-and-tehran/story-e6frg6so-1226209996774

Ale vráťme sa k videu. Matej sa na záver ospravedlňuje za to, že sa stal agentom CIA a moderátor vzápätí dáva ponaučenia ako Ezopova bájka: „Táto udalosť ohrozuje našich vedcov a profesorov. Pri podobnej skúsenosti kontaktujte ihneď našich pracovníkov." Na pozadí záberu veje iránska vlajka. Fundamentalistický marketing škrípajúco popretkávaný s iránskym patriotizmom.

Naša častá nespolupatričnosť, resp. slovenské známe „každý závidí každému", mohli byť tiež jedným z dôvodov, prečo Matej zapadal do scenára tvorcom iránskej propagandy. Predpokladali, že Slováci s ním nebudú držať, nebudú priať rodine, aby sa im syn čo najskôr vrátil domov. Stačilo im nájsť malý nenápadný štátik, krajinku, v ktorej po ňom neštekne ani pes, pretože aj tak sa väčšina spoluobčanov bojí, či náhodou nezarobil viac ako oni.

Uvidíme, či naše veľvyslanectvá naberú doteraz nevídanú silu a budú vedieť nejakým spôsobom pomôcť svojmu občanovi v núdzi. V prípade Ivany Boórovej a jej dvoch synov sa napríklad Slovensko ako štát veľmi nepredviedlo, no o to viac sa stmelil bežný ľud a svojou podporou dal jasne najavo, čo si myslí o britskej sociálne politike. Uvidíme, akým smerom sa bude vyvíjať prípad Valuch a ako budú naň reagovať Slovensko-štát a Slovensko-občania.

„Nemal tam chodiť!" Aj takáto reakcia sa môže objaviť u mnohých ľudí. Lenže ľudia sú rôzni - niektorí sú radšej doma, iní zase radi cestujú a spoznávajú krajiny. Keby sme všetci uvažovali obmedzene, tak by nikto nikdy neprekročil žiadne hranice. Veď v takom Rakúsku možno u niekoho uviaznuť v pivnici, na Ukrajine sú mafiáni, na Islande sa dá ľahko zamrznúť a v Poľsku sa dá prejesť krowkami ... alebo aj vanilkovými trubičkami s potkaním jedom.

Matej, odhliadnuc od toho, či bol, alebo nebol tajným agentom, je momentálne v núdzi. Ak už pre nič iné, tak preto, že Irán chýbal v škole, keď sa vysvetľovala demokracia, spravodlivosť a dodržiavanie ľudských práv. Takže, Matej to mal vedieť a preto tam nemal chodiť?  Myslím, že teraz je to jedno. On je už tam a potrebuje pomoc.

Podporte Mateja na sociálnej sieti: http://www.facebook.com/FreeMatejValuch

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?